Zdravý pohyb

běh

V současné době již pohyb bohužel není běžnou součástí života tak, jak tomu bylo kdysi. Nejsme nuceni lovit zvěř, ani hodiny sbírat plody naší matky přírody, abychom se najedli. Většinu namáhavé práce za nás odvedou chytré stroje a nejrůznější technologie. Pohybové aktivitě se pak musíme věnovat čím dál více cíleně. Vědomě si najít čas, což v současném všudypřítomném hektickém způsobu života není jednoduché. Málokdy si pak uvědomujeme, že pravidelným pohybem nemusí být pětkrát do týdne jít běhat, nebo makat ve fitku. Podotýkám, že se bavíme o průměrné populaci, nikoliv o profesionálních sportovcích.  Ani student, ani pracující člověk s rodinou a dalšími aktivitami nedokáže většinou takto nastavený režim dlouhodobě udržet.  Přitom stačí zaměřit se na to, jak se hýbeme v běžném životě a dát prostor přirozenosti. I malé změny mohou dělat efektivní výsledky. Místo výtahu použít schodiště, na kratší vzdálenost se místo svezení v autě projet na kole, koloběžce, nebo si užít procházku. Během dne v kanceláři, nebo ve škole se občas zvednout, projít, protáhnout. Prostě každý pohyb se počítá a je důležité se mu nevyhýbat, nezapomínat. 

Vaše tělo se vám odmění! Nejen schopností lépe si udržet normální hmotnost, ale právě díky větší míře přirozeného pohybu se můžeme cítit méně unaveni, být v lepší psychické kondici i lépe spát. 

Je důležité si uvědomit, že nikdy není pozdě na to se začít hýbat. Samozřejmě s ohledem na věk, aktuální zdraví i formu. V případě, že nejsme na pohyb příliš zvyklý, je dobré zařazovat pohyb postupně, nejprve s nižší intenzitou, vzdáleností, frekvencí. Současně s ohledem na aktuální stav kardiovaskulárního systému, kloubního systému, ale i s přihlédnutím na energetickou náročnost. 

Ideální se tak může zdát obyčejná chůze, pomalejší běh (jogging), případně kolo, rotoped i eliptický trenažer. Skvělé je zacvičit si takto 3-4 týdně po dobu 30 – 60 minut. Důležité je hlavně hýbat se pravidelně, přirozeně a nespoléhat se pouze na cílené aktivity.